Karatejutsu Nappulat - Toiminnan kuvaus
Nappulakarate on 6-7-vuotiaille tytöille ja pojille tarkoitettu ryhmä, jossa harjoitellaan karatejutsun perusteita monipuolisesti ja leikinomaisesti. Pääpaino on iloisessa liikkumisessa, mutta samalla tutustutaan lajin perusteisiin ja opitaan tärkeitä taitoja kuten ryhmässä toimimista ja toisten huomioon ottamista.
Harjoitukset koostuvat pääasiassa leikeistä ja peleistä, joiden avulla lapsi oppii tuntemaan oman kehonsa mahdollisuudet. Näihin harjoitteisiin sisällytetään karatelle tunnusomaisia perustekniikoita sekä koordinaatiota ja motoriikkaa kehittäviä liikkeitä. Hauskojen harjoitusten päämääränä on kasvattaa lapsesta tasapainoinen, liikunnallinen ja muut huomioonottava.
Nappulakarate antaa hyvän mahdollisuuden tutustua lajiin turvallisesti ja hauskasti leikkien ja pelien kautta. Junioriryhmään siirtyminen on tehty mahdollisimman sujuvaksi.
Myös Nappulakaratessa noudatamme Nuoren Suomen periaatteita. Nappulakaratessa ei ole vyö- eikä natsakokeita vaan lasten kehittyminen ja osallistuminen arvioidaan ja palkitaan eri tavoin.
Nappuloihin voi tulla mukaan myös kesken kauden mikäli ryhmässä on tilaa. Tarkemmat tiedot saat ohjaajilta. |